ΥΠΕΠΘ.- ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ  ΕΛΛΑΔΑΣ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ.......ΧΤΙΣΤΕΣ

Τα χελιδόνια χτίζουν τη φωλιά τους μπαλίτσα-μπαλίτσα! Φτιάχνουν σβόλους από σάλιο και λάσπη, και έπειτα τους κολλούν μεταξύ τους κάτω από μπαλκόνια ή στέγες. Οι φωλιές τους είναι εντοιχισμένες! Χρειάζονται γύρω στους 1.000 με 1.500 σβόλους και 3 με 18 μέρες δουλειάς για να φτιάξουν τη φωλιά τους, ανάλογα με το μέγεθος της

(ΧΡΥΣΑ ΚΑΛΑΒΡΟΥΖΙΩΤΗ)

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΑΣΩΝ ΚΑΙ ΩΚΕΑΝΩΝ

Τα δάση και οι ωκεανοί απελευθερώνουν και δεσμεύουν άνθρακα στα πλαίσια του φυσικού τους κύκλου. Μπορούν δηλαδή να μειώσουν την ποσότητα του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα και να περιορίσουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Καταστρέφοντας τα δάση, μολύνοντας τους ωκεανούς και καίγοντας τους ορυκτούς πόρους. Οι άνθρωποι διαταράσσουν τη φυσική ισορροπία της Γης. Έτσι, είναι αναγκαίο να συνεργαστούμε όλοι για να εξασφαλίσουμε τη προστασία των δασών και των θαλασσών μας.

(ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΓΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟΥ)

Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ

Τα τελευταία 100 χρόνια η στάθμη της θάλασσας έχει ανέβει κατά 20εκ. Αυτός ο αριθμός ακούγεται μικρός, αλλά όσο οι ωκεανοί θερμαίνονται και οι παγετώνες λιώνουν, η στάθμη θα συνεχίσει να ανεβαίνει γρηγορότερα. Νησιά, πόλεις και χωριά σε παραθαλάσσιες περιοχές θα κινδυνεύουν να πλημμυρίσουν.

(ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ)

Σχεδίαση Ιστοσελίδας :  Φίλιας Ανδρέας