ΥΠΕΠΘ.- ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ  ΕΛΛΑΔΑΣ

ΚΟΙΝΩΝΩΙΚΑ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Κατά την περίοδο του Πατρινού Καρναβαλιού όλοι στην Πάτρα ξεφαντώνουν. Επειδή όπως λένε κατά την περίοδο αυτή, "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΝΟΙ" εννοούν πως ακόμα και με βροχή αυτοί θα το γιορτάσουν. Αυτό συμβαίνει καθ' όλη τη διάρκεια του Καρναβαλιού, από τον Ιανουάριο μέχρι το Φλεβάρη, αλλά ακόμα και φέτος οποιοσδήποτε πήγαινε στο κέντρο της Πάτρας θα έπαιρνε μια γεύση από τους τρελούς καρναβαλιστές της.

Όποιος δεν έχει δοκιμάσει αυτή την εμπειρία, δεν ξέρει τι θα πει Πατρινό Καρναβάλι. Στο Καρναβάλι των μεγάλων δεν είναι και τόσο δραματικά όπως το διηγούνται κάποιοι. Όλα είναι τόσο ωραία που αρχίζεις και ξεχνιέσαι. Μπορεί μερικοί να πίνουν και να μεθούν, αλλά παρ' όλα αυτά είναι το ομορφότερο Καρναβάλι στην Ελλάδα. Τόσο λαμπερά, σατιρικά και έξυπνα άρματα μόνο σ' αυτό το καρναβάλι θα τα βρεις

(ΜΑΡΙΑ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ)

Σχεδίαση Ιστοσελίδας :  Φίλιας Ανδρέας