ΥΠΕΠΘ.- ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ  ΕΛΛΑΔΑΣ

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

ΣΕΙΣΜΟΓΡΑΦΟΣ

Συσκευή καταγραφής επίκεντρου και μεγέθους σεισμών. Διαθέτει τρεις αιωρούμενες ράβδους με γραφίδα στις άκρες τους και τρία καταγραφικά. Καταγράφει σεισμικές δονήσεις σε τρεις κατευθύνσεις. Η συνισταμένη και των τριών υποδεικνύει την διεύθυνση δράσης της σεισμικής δόνησης. Με τη συνδυασμένη χρήση δύο τέτοιων όμοιων συσκευών τοποθετημένων σε δύο απομακρυσμένα σημεία εντοπίζεται το επίκεντρο του σεισμού. Το μέγεθος του σεισμού προσεγγίζεται από τη συγκριτική ανάλυση προηγούμενων καταγραφών με τα αντίστοιχα πραγματικά.!!!!!

(ΜΑΡΙΑ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ)

ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Το νανόμετρο είναι το ένα δισεκατομμυριοστό του μέτρου, είναι, δηλαδή, περίπου ένα εκατομμύριο φορές μικρότερο από αυτή τη γραμμή. Η νανοτεχνολογία έχει ως στόχο της την κατασκευή μικροσκοπικών μηχανών, που θα μετρώνται σε νανόμετρα.

(ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ)

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΝΘΡΑΚΑ

Στην κλίμακα του ατόμου, οι επιστήμονες πιστεύουν ότι ο άνθρακας θα έχει καλύτερες ηλεκτρικές ιδιότητες από το πυρίτιο για την κατασκευή υπολογιστών. Ο επεξεργαστής του υπολογιστή θα μπορούσε να κατασκευαστεί με τη σύνδεση μεμονωμένων ατόμων άνθρακα. Σε τέτοια κλίμακα θα μπορούσαν να λειτουργήσουν μόνο οι νανομηχανές.

(ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ)

Σχεδίαση Ιστοσελίδας :  Φίλιας Ανδρέας